Elektrik Tüketiminde Tek ve Üç Zamanlı Tarife Seçenekleri.

Elektrik Tüketiminde Tek ve Üç Zamanlı Tarife Seçenekleri.

Elektrik tüketiminde genel olarak her tüketicinin seçebileceği tek ve üç zamanlı tarife seçenekleri mevcuttur.

Ancak tüketiciler kullanacakları tarife tipini seçmeden önce kendi tüketim profillerini incelemek ve tüketim yoğunluğunun hangi saatler arasında olduğunu incelemek ve tüketim ağırlıklarını saat 22.00’den sonraki saatlerde yoğunlaştırabileceklerini incelemek zorundadırlar.

Aksi halde herhangi bir fiyat avantajı kazanamayacakları gibi, tüketim yoğunluğunun puant saati denilen akşam 17.00 ila 22.00 saatleri arasında olması durumunda ciddi anlamda zarar göreceklerdir.

Aşağıdaki tabloda normal fatura formatına yakın bir formatta toplamda aynı tüketime sahip üç adet fatura hazırlayarak incelemenize sunmuş bulunuyorum.

tarifeler

Burada birinci sıradaki 186 kwh’lık ve tek zamanlı tarifeden tahakkuk edilmiş bir fatura, aynı tüketim profile ait olarak üç zamanlı tarifeden hesaplandığı zaman sadece 1,19 Tl.lık bir avantaj görülmektedir, ama burada tüketim profilindeki en küçük bir oynama ile tek tarifeli bir faturadan daha fazla bir fatura tutarı ile karşılaşacaklardır.

Üçüncü sıradaki hesaplamada toplamda aynı tüketime sahip, fakat tüketim profilinde gece tüketimi yoğunluğu olan üç zamanlı bir tarifeden hesaplamada ise tüketici yaklaşık % 18’lik bir avantaj kazanmaktadır.

Tüketiciler tüketim profilinin üç zamanlı tarifeye uygun olduğuna karar verdikten sonra en çok dikkat edecekleri husus ise, elektrik sayaçlarının içinde bulunan zaman saatinin, doğru zamanı gösterip göstermediğidir, şayet sayacın zaman saati gerçek zamanla uyumlu değil de ileri veya geri bir zamanı gösteriyorsa o zaman tüketiciler ilk faturalarında sürprizle karşılaşabilirler.

Eğer zaman saat 22.00 yi gösterirken elektrik sayacının zaman saati 21.00’i gösteriyorsa siz saat 22.00 diye tüketimi arttırırsanız elektrik sayacının zaman saati 21.00’i gösterdiği için bir saatlik tüketiminiz en yüksek fiyattan hesaplanmış olacaktır.

Coşkun Tezel

coskun.tezel@akillisebekeler.com

Coşkun TEZEL

Coşkun TEZEL

1984-2001 yılları arasında Tedaş’ın çeşitli birimlerinde görev yapan Coşkun Tezel, 1997-2001 yıllarında yoğun olarak dağıtım otomasyon sistemleri üzerine projelerle ilgilenmiş, ve fiili olarak perakende satış konusunda çalışmıştır. 2001 yılında kamu görevinden istifa nedeni ile ayrılarak bağımsız çalışan Coşkun Tezel dağıtım ve otomasyon sistemleri, uzaktan sayaç okuma, uzaktan kompanzasyon takibi, yenilenebilir enerji ve PSH konularında danışmanlık hizmetlerini sürdürürken aynı zamanda www.tarimborsasi.net sitesinin yayıncılığını da yapmaktadır. Coşkun Tezel, Ocak 2012’den bugüne çalışmalarına sitemizde yer vermektedir. Yazarın yazılarına Akıllı Sayaçlar ve Makaleler bölümünden ulaşabilirsiniz.İlgili Yazılar

Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik

Uzun zamandır beklenen Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik ve Tebliğ 02.10.2013 tarih ve 28783 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Elektrik Dağıtımı Ve Tüketicilerin Tazminat Hakkı

  Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği 12.09.2006 tarihinde yayınlanmış olmasına rağmen, yeni hali ile 21.12.2012 tarihinde

Serbest Tüketici ve Rekabet

Elektrik Piyasası Serbest Tüketici Yönetmeliğinin 4.maddesinin 13.paragrafında “Serbest tüketici: Kurul tarafından belirlenen elektrik enerjisi miktarından daha fazla tüketimde bulunması veya iletim sistemine

Henüz yorum yok ): Şanşlısın! Haydi yorum yaz!

Yorum Yaz, Lütfen (:

E-posta adresin bizimle güvende,kimseyle paylaşmayız!
İşaretli alanlar gerekli.*