Akıllı Şehirler vs Akıllı Projelendirme

Akıllı Şehirler vs Akıllı Projelendirme

Nüfus artışının ve kaynakların hızla tükenmesinin oluşturduğu küresel sorunlar ciddi çözümler gerektiriyor.

İşte bu çözümlerden birinin adı;

Akıllı Şehirler.

Bu konuda en bilinen projelerden biri de ‘Masdar City’. Çöl ortasına inşa edilen şehrin yapımının 2025 yılında tamamlanması planlanıyor. Şehirde soğuk rüzgarlardan alınan faydanın üst düzeye çıkarılması adına benzinli araçların kullanılması yasaklanmış durumda. Bu araçların yerini özel sürüş tekniğine sahip elektrikli arabalar ve onlar için hazırlanmış tüneller alıyor. Masdar City sahip olduğu enerji verimli uygulamaları ve yalıtım sistemleri ile kendi boyutlarındaki (40.000 insan ve 50.000 taşıt) bir şehre göre dörtte bir oranında enerji tüketecek. Tüketilen bu enerjinin tamamı şehir dışına kurulan güneş tarlalarından sağlanacak.

Etkileyici gözüküyor değil mi? Peki her şey gözüktüğü kadar mükemmel mi?

Önde gelen kentsel tasarım uzmanları ve mimarlara göre Masdar City birçok sorunu da bünyesinde barındırıyor.

Danimarkalı mimar, Bjarke Ingels Grup’ın kurucu ortağı, Bjarke Ingels, Masdar hakkındaki düşüncelerini şöyle ifade ediyor: “Pratikliğin ötesinde bir prestij projesi. Gerçek hayata döndüğünüzde ekonomik açıdan çalışması oldukça zor.” Ingels, Masdar’ın normal bir şehre göre 3 katı büyük altyapı içerdiğini, bu büyüklükteki yer altı sokaklarının ve pahalı araçların kentsel model için çok uygun olmadığını düşünüyor.

Aslında temel mesela Masdar ile ilgili değil, mesele yeni şehirlerin çözüm olarak görülmesinde. Ingels geleceğin şehirlerinin zaten yaşadıklarımız olduğuna, şehirlerin kademeli olarak geliştiğine inanıyor.

New York kentsel teknoloji şirketi Urbanscale’in kurucusu Adam Greenfield de bu fikri destekleyenlerden. Greenfield, akıllı şehirleri baştan inşa etmek yerine kendi şehirlerimize yapmaları gereken yenilikler için yardımcı olmamız gerektiğini söylüyor. “Çünkü, ancak bunun için yeterli kaynak ve bütçe sağlanabilir.” diye ekliyor.

Neden sahip olduklarımızı akıllı hale getirmek yerine sıfırdan inşa etmek için çalışalım ki? Olmayan yolların, binaların yapılması için harcanan enerji bir yana yeni bir akıllı şehrin tamamlanması yıllar alıyor. Bu süre içerisinde sahip olduğumuz bir çok şehri yenileyebilir, çok daha verimli olanaklar sunabiliriz. İşte bunun için ‘retroffiting’ – ‘iyileştirme’ kelimesini kullanıyoruz.

Çözüm iyileştirme ise örneklerini nerede görebiliriz? Bristol Şehir İyileştirme Girişimi, eski demiryoluna hayat veren New York’un High Line Park örneklerden bazıları.

Görünen o ki; yaşadığımız yerlerin zamanla birer akıllı şehir haline gelişini hep birlikte tanık olacağız.

Referanslar:

http://www.guardian.co.uk/sustainable-business/blog/smart-cities-answer-population-fewer-resources
http://www.masdar.ae/en/#city/all
http://www.big.dk/#projects
http://urbanscale.org/
http://www.architectsjournal.co.uk/home/critics/launched-bristol-retrofit-city-exhibition/8631139.article#
Şahin ÇAĞLAYAN

Şahin ÇAĞLAYAN

Co-Founder & CTO @Reengen, ExponentialTech Entrepreneur, Triathlete @IRONMANtri, Alumni @METU_ODTU & @MIT , Alumni & Turkey Ambassador @SingularityUİlgili Yazılar

Akıllı Şebeke Devrimi Başladı… yarın ne olacak?

“Elektrik sektörü, telekominikasyon(haberleşme) sektörünün 25 yıl önce yaşamaya başladığı “dönüşüm sürecini” şu an yaşamaktadır.” Sean O’Driscoll, Glen Dimplex (Silikon Vadisi

Akıllı Şebeke için Akıllı Evler

Son yıllarda şebekeler daha da akıllı oldu , ama ana tüketicilerin hayallerini hala yakalayamadı. Neden peki?  Çünkü çoğu insan akıllı

Akıllı Şebekelerde Akıllı Bina Arayüzü Yazılım Piyasasında Hızla Büyümekte!

Bugünün geçerli bilgilerine göre, birçok gelişmiş ülkede ticari ve endüstriyel binalar üretilen elektriğin %40’nı tüketmektedir. Tüketimdeki bu oran enerji verimliliğini

Henüz yorum yok ): Şanşlısın! Haydi yorum yaz!

Yorum Yaz, Lütfen (:

E-posta adresin bizimle güvende,kimseyle paylaşmayız!
İşaretli alanlar gerekli.*