Akıllı Aydınlatma Teknik Bileşenleri

Akıllı Aydınlatma Teknik Bileşenleri

Dikkat! Okumadan önce Beş adımda: Akıllı Aydınlatma ve Bir Sonraki Adım; Akıllı Aydınlatma yazılarımızı mutlaka okumanız gerekmektedir.

Beş adımda: Akıllı Aydınlatma yazımız ile akıllı aydınlatma sistemlerinin sağlaması gereken temel 5 özelliğinden bahsetmiştik. Bununla birlikte sitemizin twitter takipçisi Yalçın Seymen’nin de sorusuna yanıt olabilmek adına teknik bileşenleri kısaca anlatmaya çalışacağız.


 

Şebeke uzunluğu, gerilim düşümü akıllı aydınlatma hesaplarının içinde var mı?

Soruyu yanıtlamadan önce Akıllı Aydınlatmanın temel teknik tanımını yapalım;

Akıllı Aydınlatma Nedir?

Cadde, sokak ve parkları aydınlatmada kullanılan armatürlere bağlanan LCU (Light Control Unit) cihazları armatürleri dimler, açma kapama zamanlarını tutar, gelen açma kapama komutlarını uygular,   armatürün tükettiği enerjiyi ve kalan ömrünü tutarak DCU (Data Control Unit) cihazına iletir. Her armatüre bir adet bağlanan LCU’lar, DCU’lar ile elektrik hattı üzerinden (PLC) veya kablosuz(RF) teknolojiler ile haberleşir.

DCU’ya anlık olarak gelen veriler belli aralıklar ile xDSL veya GSM üzerinden bulut tabanlı bir akıllı aydınlatma platformuna gönderilir. Müşteriler/Kullanıcılar web üzerinden bu platforma erişerek gerekli yönetimleri yapar, raporları çeker, enerji tüketim miktarını ve kayıp kaçakları takip eder.

Aşağıda topolojisi verilen sistem üç bileşenden oluşmaktadır.

  • Saha Networkü: Armatürler, LCU ve DCU’lardan oluşmaktadır.
  • WAN (Wide Area Network): DSL veya GSM olabilir. (Yakın zaman sonra LPWA de diyebileceğimizi düşünüyorum.) DCU’da toplanan verilerin merkezi yazılım ile iletişiminin sağlanması.
  • Bulut Yazılım: Beş adımda Akıllı Aydınlatma yazımızda belirttiğimiz özelliklere sahip bulut tabanlı bir web yazılımı.

LCU, armatür kontrol cihazlarını seçerken dikkat edilmesi gerekenler,

  • Piyasada genel olarak LED’i destekleyen ürünler bulunmaktadır ancak çeşitli sebeplerden armatürlerinizi LED’e dönüştürmeyi düşünmüyor olmanız akıllı aydınlatma sistemlerini kullanamayacağınız anlamında gelmemeli!
  • Mükerrer yatırıma sebep olmamalı, mevcut armatürleri desteklemekle birlikte LED’e dönüşüm sonrasında tekrardan LCU ‘yu yatırımı gerektirmemeli.
  • RF ile haberleşiyor ise Mesh-Network’u desteklemelidir. Bu uzak noktalar ile kesintisiz haberleşme olanağı sağlayacaktır.

Yalçın Seymen’in sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse;

Şebeke uzunluğu; Mesh-Network ile bir noktaya kadar önem arz etmeyecektir. (RF Çözümü seçtiğimiz varsayılır ise).

Gerilim Düşümü; LCU denen armatür kontrol cihazlarının çalışma gerilim aralığı çok geniştir, bu sebeple gerilim düşümü yüksek uzakta kalan armatürler için de sorunsuz çalışacaklardır. Aynı zamanda armatür özelinde gerilim, akım, frekans ölçümlerini LCU’lar yaptıkları için sahip olduğunuz hattın tüm güç sistem analizinizi ekranlarınızdan yapabilirsiniz.

 

Sertaç ŞAMİOĞLU

Sertaç ŞAMİOĞLU

Enerji konularına ilgili ve uzmanlık alanı akıllı şebeke ve yeni nesi enerji teknolojileridir. Akıllı Şebekeleri 2009 yılından bugüne araştıran Sertaç Ş. konuyla ilgili çalışmalarını daha önce özel bir internet sitesinde yayınlatmış ancak Nisan 2011’den itibaren kendi sitesini kurarak kendi sitesinde çalışmalarından bazılarını yayınlamaktadır. Enerji Sektörü İş Geliştirme Danışmanı olarak mesleki hayatında bir çok projede yer almaktadır.İlgili Yazılar

Elektrik Dağıtım Sektöründe Analiz ve Raporlama

Elektrik dağıtım şirketleri bünyesinde yürütülen işlemlerin şirket adına başarı değerlendirmesini yapabilmek ve strateji oluşturabilmek için, öncelikli olarak veri toplama ve

Elektrikli Terör Örgütü

Bu hafta sizlere belgeleri elimde olan bir elektrik dağıtım şirketinin trajikomik uygulamasını anlatacağım. İlgili dağıtım şirketine elektrik borcu olan bir

Akıllı Şebekeler’de İlk Adımlar…

Akıllı şebeke teknolojisini güç şebekelerindeki güvenilirliği ve verimliliği artırmak için ileri teknolojilerin, yönetimin, kontrolün ve dağınık elektrik şebekelerinin birbirleriyle iç

Henüz yorum yok ): Şanşlısın! Haydi yorum yaz!

Yorum Yaz, Lütfen (:

E-posta adresin bizimle güvende,kimseyle paylaşmayız!
İşaretli alanlar gerekli.*