OSOS Nedir?

OSOS Nedir?

OSOS Nedir?

Otomatik Sayaç Okuma Sistemi olarak adlandırılan sayaçların bir modem(Gateway/Haberleşme Ünitesi) üzerinden sıklıkla RS-485/422 protokolü ile tahakkuk verilerinin merkezi aktarıldığı sistemlerdir.

AMR ( Automated Meter Reading) topolojisinin Türkçe karşılığdır.

EPDK ‘nın OSOS Yönetmeliğinde geçen tanım ise;

Otomatik Sayaç Okuma Sistemi: “ Sayaç verilerinin otomatik olarak uzaktan okunabilmesi, verilerin merkezi bir sisteme aktarılması, doğrulanması, eksik verilerin doldurulması, verilerin saklanması ve ilgili taraflara sunulması amacıyla, TEİAŞ ve dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler tarafından kurulacak olan ve gerekli yazılım, donanım ve iletişim altyapısını kapsayan sistemi,” olarak geçmektedir.

OSOS Bileşenleri

  • Sayaç

Sektörde en fazla karıştırılan akıllı sayaç – haberleşmeli sayaç ikilemidir. OSOS’ta kullanılan sayaçlar genellikle haberleşmeli sayaçlardır. Barındırdığı verileri dışarı aktarabilen sayaçlardır özetle…

Akıllı Sayaç ise şebeke ile çift yönlü haberleşme yapabilen bağlı olduğu hattın enerji yönetici gibi faaliyet gösterebilen sayaçlardır. Daha fazla detayı Akıllı Sayaçlar kategorimizde yer almaktadır.

  • Modem(Gateway/Haberleşme Ünitesi)

Sayaç verilerini GSM/DSL gibi haberleşme altyapılarını kullanarak merkezi yazılıma gönderen ve yazılımdan komutları alan aracı bir donanımdır. Modemler de Smart Modem ve transparan modem gibi piyasada her firmanın kendi çözümüne bağlı olarak çeşitleri bulunmaktadır.

Dikkat; Sayaç ile Modem arası RS-485/422 gibi haberleşme; Modem ile Yazılım arası GSM/DSL haberleşme ile iletişim sağlanmaktadır.

  • Yazılım

MDM(Meter data management), Head End gibi katmanlara sahip bir yazılımdır. Her bir katmanın OSOS’un etkin çalışmasını sağlar.

MDM (Meter Data Management) en basit haliyle sayaçlardan gelen ham verilerin anlamlandırıldığı katmandır. Burada verilerin doğruluğu, tutarlılığı ve sağlığı incelenerek operatöre sunulmaktadır.

Head End; sahip olduğunu farklı marka model sayaçlar ile farklı marka model modemlerinizin sonlandırıldığı katmandır. Gelen tüm veriler tek bir kalıba uygun hale getirildikten sonra MDM’e gönderilir.

Mümkün olduğunca en basit halleriyle anlatmaya çalıştığım bu sistem için EDAŞ’ ların ciddi yatırımları ve teknoloji denemeleri bulunmaktadır. Sayaç verilerinin okunmasının önündeki en büyük engellerden biri de OSOS için oturmuş bir çözüm hala olmamasıdır. Birçok EDAŞ farklı markaları deneyerek kendileri için en uygun çözümü ararken her firmanın kendine ait çözümü genele hitap etmemektedir.

 

 

Sertaç ŞAMİOĞLU

Sertaç ŞAMİOĞLU

Enerji konularına ilgili ve uzmanlık alanı akıllı şebeke ve yeni nesi enerji teknolojileridir. Akıllı Şebekeleri 2009 yılından bugüne araştıran Sertaç Ş. konuyla ilgili çalışmalarını daha önce özel bir internet sitesinde yayınlatmış ancak Nisan 2011’den itibaren kendi sitesini kurarak kendi sitesinde çalışmalarından bazılarını yayınlamaktadır. Enerji Sektörü İş Geliştirme Danışmanı olarak mesleki hayatında bir çok projede yer almaktadır.


Bu Yazının Etiketleri
amrheadendmdmosos

İlgili Yazılar

Elektrik Dağıtımı ve Sayaç Otomasyonu

   Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 10.04.2011 tarih ve 27901 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak Yürürlüğe giren “Otomatik Sayaç Okuma Sistemlerinin Kapsamına

Sayaç Okuma Yöntemlerinde Karşılaştırma Tablosu

[table id=1 /] Ön ödemeli sayaçlardaki sorunlardan biri, reaktif ölçümü olan müşterilerin reaktif bedel ödeyecekleri cezaidurumlardaki hesaplama zorluğudur, bu soru

Dağıtım Otomasyonu Kapsamında Sayaç Okuma; SWOT Analizi

Elektrik Dağıtım otomasyonu içerik olarak çok geniş bir konu olduğu için yazımızın bu bölümünde sadece sayaç okuma bölümünü irdelemeye çalışacağız.

Henüz yorum yok ): Şanşlısın! Haydi yorum yaz!

Yorum Yaz, Lütfen (:

E-posta adresin bizimle güvende,kimseyle paylaşmayız!
İşaretli alanlar gerekli.*