Dalgaların Gücü Adına!

0 12

Denizler , gün batımında insanı düşüncelere ve huzura boğan, yeri geldiğinde hırçın yeri geldiğinde sakin uçsuz bucaksız renkli ortam. İnsan yeri geldiğinde hayatının devamı için avlanabilir yeri geldiğinde tüm senenin yorgunluğunu atabilir ve artık yeri geldiğinde enerjisini bu ortamdan üretebilir.

Dalgalar yenilenebilir,çevreci enerji kaynaklarından birisidir. Hareketleri sayesinde bazı mekanizmaların çalışımasıyla birlikte günlük enerjimizin bir kısmı dalgalar ve dolayısıyla denizden elde edilebilinir. Yapılan araştırmalar neticesinde dünya enerjisinin % 10’luk bir kısmının dalga enerjisi yardımıyla karşılanabileceği tahmin edilmektedir.

Okyanuslar düşünüldüğünde ve yeni teknolojilerle desteklendiğinde belki de enerji sorununun çözümü dalgalarda gizlidir.

[ot-video type=”youtube” url=”https://www.youtube.com/watch?v=XcdsQHs-I8Q”]

Dalga enerjisi üretebilmenin farklı yolları bulunmaktadır. Dalga enerjisi üreten sistemlerden seyrelticilerin en iyi bilinen örneklerinden biri, Portekiz’deki Pelamis adlı aygıttır. Bu yöntemde, birbirlerine menteşe ile tutturulmuş ve deniz dibine de demirle sabitlenmiş bir dizi uzun silindirik yüzer aygıttan yararlanılmaktadır.

Silindirik parçalar, dalganın salınışıyla oynadıkça eklem yerlerindeki hidrolik serenleri hareket ettirmekte, bu hareket de elektrik jenaratörünü çalıştırmaktadır. Aygıtın ürettiği elektrik, kablolarla deniz dibinden kıyıya taşınmaktadır.

[ot-video type=”youtube” url=”https://www.youtube.com/watch?v=pXCPp04IU2E”]

Dalga enerjisinin karşılaştığı ve aşılması gereken bazı sorunlar bunun yanında bazı farklı sistemler de söz konusudur. Bunlar ilerleyen zamanlarda sizlerle paylaşılacaktır. Ömür boyu susuz kalmayasınız…

Samed Gurguroğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ayrılmadan,Takip Edin!

Takip ederek özgün içeriklerimizden anında haberdar olun....
close-link
akillisebekeler.com site performansını artırmak adına Google politikalarına uygun çerezler kullanmaktadır. Çerez Politikası

Bilgiyi Paylaşın!

Bu içeriği paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz :)
close-link