Akıllı Şebeke Devrimi Başladı… yarın ne olacak?

4 6

Elektrik sektörü, telekominikasyon(haberleşme) sektörünün 25 yıl önce yaşamaya başladığı “dönüşüm sürecini” şu an yaşamaktadır.

Sean O’Driscoll, Glen Dimplex (Silikon Vadisi raporlarına göre lider elektrikli ısıtıcı üreticisi…)  şirketinde Y.K. Başkanı ve CEO,

Yakın gelecekte ne mi olacak? Elektrik sektörünün bilişim,haberleşme ve internet ile bütünleştiğini göreceğiz

diyen Sean O’Driscoll aşağıdaki şu noktalara da dikkat çekiyor,

  • 2020 yılında,  İrlanda elektriğinin %40‘nı, İngiltere elektriğinin %30’nu yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyor olacak ancak bu da “sürekliliği nasıl sağlarız?” problemini doğuracağından enerjinin depolanması acil ve zorunlu bir ihtiyaç olacaktır.
  • Enerji depolamanın en verimli kaynağı ne olacak? Binalar!

Glen Dimplex  şirketi yeni nesil su ve ortam ısıtma teknolojisinin öncülüğünü yapıyor.

Bu teknoloji yenilenebilir enerji kaynaklarından minimum tüketim talep zamanlarında enerjiyi depoluyor ve maksimum tüketim talep zamanlarında ise ortamı ya da suyu ısıtmak için kullanıyor. Sean O’Driscoll bu teknolojinin “ilk akıllı şebeke tabanlı elektrikli ısıtıcısı” olduğunu söylüyor.

Süregelen zamanda GE ve Whirlpool  şirketlerinden şebeke dostu ev aletleri ve uygulamalar gördük. O’Driscoll haklı ise, çok yakın zamanda şebeke ile haberleşebilen ve enerji ihtiyacını şebekenin yük durumuna göre depolayan kullanan ev aletlerimizin yaygınlaşacağını göreceğiz.

The smart grid revolution starts... tomorrow?  yazısının Türkçe çevirisidir.

Sertaç Şamioğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrılmadan,Takip Edin!

Takip ederek özgün içeriklerimizden anında haberdar olun....
close-link
akillisebekeler.com site performansını artırmak adına Google politikalarına uygun çerezler kullanmaktadır. Çerez Politikası

Bilgiyi Paylaşın!

Bu içeriği paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz :)
close-link