Sigfox İle OSOS

0 54

Sigfox İle OSOS çözümüne girmeden önce OSOS Nedir? LPWAN Nedir? LPWAN ile OSOS ve NB-IoT ile OSOS yazılarımızı incelemenizi öneririz.

Sigfox; 2009 yılında Fransa’da kurulmuş bir dar bant makineler arası haberleşme ağıdır. Sigfox, kendi baz istasyonlarını kurmuştur. Dar bant haberleşmenin avantajı ve az sayıda baz istasyonu ile ülkeleri kapsama alanı içersine alabilmektedir. Ancak henüz ülkemiz bu kapsama alanında bulunmamaktadır. Bknz; Sigfox Kapsama Haritası

Sigfox, LPWAN teknolojileri arasında ilk çıkanlar arasında yer almaktadır. Bu anlamda Avrupa’da en fazla kullanılan makineler arası haberleşme ağı olarak bilinmektedir(Toplamda 45 Ülke). Diğer bir yandan Sigfox, kendi kapsama alanı oluşturur ve bu kapsama alanı içerisinde uç noktalardan veri almanıza olanak verir. Global bir çözüm olması sebebi ile ülkeler arası IoT çözümleri için avantaj sağlayabilmektedir.

Sigfox İle OSOS Sistemi Topolojisi

Sigfox Haberleşme Topolojisi

Sigfox ile OSOS için NB-IoT ve LoRA’da da olduğu gibi öncelikle RS-485 (Bknz. RS-485 İle Enerji İzleme) çıkışlı sayacınızı sigfox modül ile sigfox kapsama alanına dahil etmeniz gerekmektedir. Ancak Sigfox kapalı bir haberleşme ağı olduğundan öncelikle verileriniz (aksi bir anlaşma yok ise) Fransa’daki sunuculara iletilip ardından yazılımınıza gönderilecektir. Bu da bazı yasal engelleri yaşamanıza sebep olabilecek bir durumdur.

İlginizi Çekebilir
1 - 2

Sigfox ile OSOS çözümünün denemelerinin yapılabilmesi için kapsama alanına ihtiyacımız bulunduğundan ve henüz kapsama alanı içerisinde yer almadığımızdan dolayı bilinen bir OSOS pilot projesi yoktur. Bununla birlikte sayaç verilerinin kişisel veri kapsamında olması; bu verilerin aksi bir anlaşma olmadığı durumda Fransa’daki sunuculara gönderilecek olması bugün itibariyle yasal bir engel olarak karşımıza çıkacaktır.

Sigfox’u güçlü kılan özellikler;

  1. Birçok ülkeyi kapsama alanı içerisine almış olması
  2. Düşük modülasyona sahip olduğundan daha uzun mesafelerden veri alabilir
  3. Çok düşük güç tüketimine sahip olması

Sigfox’u zayıf kılan özellikler;

  1. Açık bir standart değil,
  2. Tek bir sağlayıcısının olması,
  3. Kapsama alanı genişletme çalışmalarına bağlı olması
  4. Düşük veri güvenliği

 

 

Kaynak; https://resources.altium.com/pcb-design-blog/the-pros-and-cons-of-different-lpwan-networks-for-your-iot-application

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.